W cieniu traw… | PROJEKT OGRODU | ŻELISTRZEWO
Witajcie w tym najpiękniejszym czasie, gdy wszystko wokół budzi się do życia ✿!
Miło obserwować, jak dzień towarzyszy nam coraz dłużej…
W ostatnim czasie miałyśmy przyjemność zaprojektować przestrzeń wokół domu dla czteroosobowej rodziny, o czym jest dzisiejszy wpis.
Wyzwanie było niemałe, ponieważ sama działka nie należy do największych (około 700 metrów kwadratowych, w tym około 200 stanowi budynek mieszkalny oraz garaż),
a przestrzeń miała pomieścić kilka istotnych funkcji… Jednak udało się ♡. Przy przyjemnej współpracy z Inwestorami,
stworzyłyśmy przestrzeń, z którą domownicy utożsamiają się, która spełnia Ich oczekiwania, której realizacji (podobno!) nie mogą się już doczekać.
Przyznajemy, że… My także! : )
Inwestorami jest rodzina „Dwa plus Dwa” oraz dwa… koty : ). Na pierwszych spotkaniach omówiliśmy wspólnie podstawowe założenia dotyczące projektu ogrodu,
przemyśleliśmy jakie funkcje powinna spełniać ta przestrzeń, uzgodniliśmy w jakiej stylistyce Inwestorzy czują się najlepiej.
Później pozostało nam wyciągnąć odpowiednie wnioski ze wspólnych rozmów, a także z analizy terenu, otoczenia, stylistyki elewacji czy wnętrza domu,
i zacząć prace nad zupełnie odmienną, „nową” przestrzenią. Od niemalże samego początku pewnym było, że ma być to przestrzeń pełna traw… ♡
Jaka miała być ta przestrzeń?
Zaprojektowany ogród miał być wizytówką domu z zewnątrz, atrakcyjnym jego tłem,
interesującym widokiem wpadającym przez okna do wnętrza oraz przede wszystkim miejscem relaksu i wytchnienia od codziennej pracy.
Główną funkcją przestrzeni miała być funkcja wypoczynkowa, z uwzględnieniem wysokich walorów estetycznych.
Inwestorzy marzyli także o znalezieniu odpowiedniego miejsca w ogrodzie na stanowisko grillowe – umilające letnie wieczory, spotkania z rodziną i przyjaciółmi,
jak również na szklarnię z warzywnikiem – która pozwoliłaby na własną uprawę roślin jadalnych, i to poczucie satysfakcji, które dają warzywa i owoce z własnego ogrodu.
Istotną kwestią w projekcie było również zagospodarowanie podjazdu, który miał stanowić prawie całą wschodnią część działki.
W związku z tym, że na co dzień oboje Inwestorów pochłoniętych jest pracą, zaproponowana roślinność projektowa miała być mało wymagająca, łatwa w uprawie,
a jednocześnie posiadająca wysokie walory dekoracyjne.
Funkcjonalne wnętrza na zewnątrz.
Ogród ma inspirować… Widok na tę przestrzeń powinien być doskonałym uzupełnieniem wnętrza domu… Nie możemy jednak zapomnieć o funkcjonalności!
I mimo, że sama przestrzeń pełniąca rolę ogrodu jest dość niewielka, udało się wygospodarować w niej mniejsze „wnętrza” – niezbędne strefy, pełniące różnorodne funkcje.
Podzielenie ogrodu na niewielkie „wnętrza” o odmiennym charakterze porządkuje przestrzeń,
a w przypadku niewielkich przestrzeni – wpływa także na ich optyczne powiększenie.
Delikatnie oddzielone przestrzenie dekoracyjną zielenią o lekkim pokroju sprawią,
że ogród będzie bardziej interesujący, atrakcyjny, lekko tajemniczy.
W projektowanym ogrodzie możemy wyróżnić następujące strefy funkcjonalne:
STREFY WYPOCZYNKOWE – To przede wszystkim projektowany taras w cieniu dwóch drzew ozdobnych, lekko osłonięty pergolą, z miejscami na leżaki, hamak i huśtawkę,
a także taras już istniejący (osłonięty od strony zachodniej trejażem), wyposażony w meble wypoczynkowe oraz stanowisko grillowe.
STREFA WYPOCZYNKOWA + STREFA KOMUNIKACYJNA – Połączenie tych funkcji stanowi trawnik rekreacyjny, otoczony ozdobnymi nasadzeniami roślinnymi.
STREFY KOMUNIKACYJNE – Stanowią je wszelkie ścieżki w ogrodzie, „bramy” – przejścia pomiędzy częściami ogrodu o różnym charakterze i pełnionej funkcji,
przestrzeń podjazdu otoczona dekoracyjnymi trawami oraz miejsca parkingowe w otwartej części garażu.
STREFA REPREZENTACYJNA + STREFA KOMUNIKACYJNA – To wszelkie fragmenty przestrzeni służące komunikacji, ale przemyślane w taki sposób,
by przyciągały dekoracyjnością, wysokimi walorami estetycznymi (ścieżki, „bramy” – przejścia między odmiennymi charakterem częściami ogrodu);
otoczone ozdobnymi nasadzeniami o ciekawym ulistnieniu bądź kwitnących kwiatach o przepięknym zapachu.
STREFA REPREZENTACYJNA + STREFA IZOLACYJNA – Połączenie tych funkcji stanowią przede wszystkim dekoracyjne, lekkie w formie żywopłoty z traw,
które pełnią również rolę izolacyjną – osłaniającą, chroniącą od intensywnego wiatru (szczególnie zachodniego), zwiększającą prywatność i bezpieczeństwo w ogrodzie.
STREFY GOSPODARCZE – Niezwykle ważna część zagospodarowanej przestrzeni – zajmuje ona niewielką powierzchnię, jednak pojawienie się tej funkcji w ogrodzie
miało duże znaczenie dla Inwestorów i użytkowania ogrodu w przyszłości. Wśród elementów projektowanych do strefy tej zalicza się przede wszystkim:
przestrzeń przeznaczoną na szklarnię, warzywnik, stanowisko grillowe oraz rozplanowanie regałów gospodarczych na drewno, narzędzia itp. w otwartej części garażu.

Estetyka przestrzeni.
Przestrzeń usytuowana tak blisko centrum naszego codziennego życia, jakim niewątpliwie jest dom, powinna być inspirująca, sprzyjająca kontemplacji, estetyczna, piękna…
Tylko bliskość natury może pozwolić nam w pełni na wyciszenie myśli, oderwanie od obowiązków, otaczającej nas zewsząd miejskiej szarości,
dlatego tak istotna jest obecność zieleni wokół nas. I nie musimy posiadać własnego ogromnego ogrodu, czy tarasu. Nie musimy mieć także doskonałego widoku za oknem.
Roślinność w samym wnętrzu mieszkania także potrafi zdziałać cuda… dla spokoju naszego ducha : )!
Ważne jest jednak, by w powstałej przestrzeni panowała harmonia, by całość prezentowała się estetycznie, atrakcyjnie dla nas samych…
…Bo to właśnie obecność piękna w dużej mierze wpływa na to jak czujemy się w danej przestrzeni, w danym wnętrzu,
bez względu na to czy jest to wnętrze mieszkania, domu czy „wnętrze na zewnątrz”.
Podstawowe założenia projektowanej przestrzeni:
INTEGRACJA ARCHITEKTURY I NATURY:
→ Połączenie architektury z otoczeniem bujną zielenią
→ Wykorzystanie elementów naturalnych w ogrodzie (roślinność, kamień, drewno)
NAWIĄZANIE DO WNĘTRZA DOMU:
→ Styl nowoczesny, proste formy, nowoczesne materiały, kompozycja bazująca na liniach ortogonalnych
→ Kolorystyka materiałów: biel / szarości / czerń + akcenty w odcieniach barwy żółtej
Kompozycja przestrzenna ogrodu oraz projektowana mała architektura nawiązują do stylistyki zabudowy istniejącej przede wszystkim nieskomplikowaną formą,
przewagą ortogonalności w powstałych układach czy użyciem materiałów i nawierzchni takich samych bądź nawiązujących do istniejących.
Przestrzeń otaczającego ogrodu powinna być doskonałym tłem dla architektury; wydobywającym jej walory estetyczne,
natomiast odwracającym uwagę od form nieco odbiegających od całości…
W miejscach, które powinny być szczególnie reprezentacyjne, np. w strefie wejściowej ogrodu, pojawiają się miejscowo elementy nawiązujące do osiowości i symetrii.
Kompozycja oparta na liniach prostych, połączona z delikatnym „rytmem”, powieleniem pewnych elementów, dodaje elegancji do projektowanej przestrzeni…
Sprawia, że nowoczesność panująca w ogrodzie jest przełamana lekką nutą klasyki.
Po obu stronach ścieżki wejściowej do budynku zaprojektowane są nasadzenia z tych samych gatunków niskich traw,
zwieńczone przy schodach dwoma donicami ze stali nierdzewnej, wypełnionymi trawami o interesującym, „zdecydowanym” pokroju.
Po lewej i prawej stronie od ścieżki zaplanowane są dwa akcenty roślinne w postaci lilaków o białych, pięknie pachnących kwiatach,
podkreślające ten inspirowany osiowością układ oraz tworzące niewielkie „wnętrze”, oddzielające przestrzeń frontową od pozostałych części ogrodu.
Taki zabieg kompozycyjny, dodatkowo podkreślony odpowiednim oświetleniem (nawierzchni czy elewacji budynku),
skupia wzrok na wejściu do budynku, a także uwydatnia formę istniejącej zabudowy oraz wszelkie walory przestrzeni.
„Zabieg” ten wykorzystano także w pojawiających się w ogrodzie tzw. „bramach” z wyższych traw.
Przejścia te, nie tylko oddzielają wnętrza ogrodu o odmiennym charakterze i pełnionej funkcji, ale także prowadzą wzrok po ogrodzie.
Kierują wzrok do miejsc bardziej atrakcyjnych, związanych z wypoczynkiem, odwracając go natomiast od przestrzeni mniej interesujących czy istotnych.
Lekkie nawiązanie do osiowości można dostrzec również w drugiej reprezentacyjnej części ogrodu
– w przestrzeni sprzyjającej przede wszystkim wypoczynkowi, zlokalizowanej w centralnej części działki.
W przestrzeni tej także pojawiają się elementy powtarzalności…
Wrażenie pojawiającej się symetrii mają potęgować dwa kwitnące drzewa tego samego gatunku,
„wyrastające” z tarasu projektowanego, towarzyszącego szklarni.
Ta lekka powtarzalność dodaje przestrzeni elegancji, ale także podkreśla widok na „centrum” tarasu;
ma za zadanie prowadzić wzrok ku przestrzeni przyjemniejszej, jednoznacznie kojarzącej się z wypoczynkiem w otoczeniu natury.
Planując przestrzeń na warzywnik i szklarnię, w południowej części działki,
starałyśmy się wpisać tę gospodarczą strefę w przestrzeń typowo wypoczynkową.
By nieco zatrzeć granice, pomiędzy tymi odmiennymi charakterem przestrzeniami,
przełamałyśmy je tarasem wypoczynkowym, zespajającym te przestrzenie w spójną całość…
Widok na taras istniejący natomiast z dwóch stron podkreślają wąskie, podłużne donice ze stali nierdzewnej, wypełnione lekkimi nasadzeniami trawiastymi.
Donice te wraz z planowaną roślinnością pełnią rolę dekoracyjną, ale także stanowią swego rodzaju niewysokie ściany, nieco przesłaniające przestrzeń tarasu.
Podkreślają one klimat sprzyjający wypoczynkowi; sprawiają, że powstałe wnętrze staje się jeszcze przyjemniejszym.
O kolorystyce.
Biorąc pod uwagę dość spokojne, monochromatyczne odcienie, a jednocześnie mocne kontrasty pojawiające się na elewacji zabudowy
(połączenia różnych odcieni szarości i grafitu), zdecydowano się także w projekcie zagospodarowania działki zachować stonowaną kolorystykę
– zarówno wśród proponowanych nawierzchni i materiałów, jak i wśród roślinności.
Kolorystyka roślinności to przede wszystkim różne odcienie zieleni, od chłodniejszych barw, po ciepłą, niemal żółtawą zieleń.
Całość przełamana jest drobnymi akcentami – w postaci kwiatów czy przebarwiających się liści – o barwie żółtej lub białej.
Szczególnie istotna jest tu barwa żółta – nawiązuje ona do wnętrza domu Inwestorów, gdzie stanowi mocny akcent kolorystyczny.
Trawy na pierwszym planie.
Projektowany ogród miał być reprezentacyjny i elegancki, a jednocześnie funkcjonalny, odprężający, lekki.
Idealnym rozwiązaniem było zastosowanie w ogrodzie wielu roślin trawiastych, posiadających delikatne lecz bardzo dekoracyjne ulistnienie.
Obecność tych roślin, dzięki swej „wrodzonej” lekkości, sprzyja poczuciu wyciszenia, tak istotnego dla przestrzeni służących wypoczynkowi.
Inspiracją był także klimat nadmorski i przeważająca w nim roślinność – cechująca się delikatnością, zwiewnością; obfita w różne gatunki traw.
W projektowanym ogrodzie to przede wszystkim trawy są na pierwszym planie, jednak różnorodność dobranych gatunków powoduje,
że przestrzeń nie jest nimi przeładowana, a interesująca, wręcz lekko tajemnicza. Wybrane gatunki i odmiany traw posiadają rozmaite wysokości, pokroje,
a przede wszystkim różnorodną kolorystykę barw liści i kwiatostanów. Kwitną także o różnych porach roku, sprawiając, że w projektowanej przestrzeni
nieustannie coś się zmienia, coś zaciekawia. Oprócz traw, pojawiają się inne rośliny liściaste, dekoracyjne pod wieloma względami.
Jedne charakteryzują się ciekawym, wyróżniającym się pokrojem (np. bukszpan), inne atrakcyjnym ulistnieniem (paprocie, hakonechloa),
jeszcze inne atrakcyjnym i obfitym kwitnieniem w różnych kolorach oraz o różnych porach roku (np. kwitnące drzewa, lilaki, liliowce).
Większość dobranych gatunków stanowią rośliny zimozielone, dzięki czemu zaprojektowany ogród może być atrakcyjny przez cały rok.
Zimową atrakcyjność przestrzeni potęgują wszechobecne trawy, których liście są ozdobą aż do wiosny, gdy zakwitają pierwsze rośliny.
To przede wszystkim rośliny budują kompozycję przestrzenną projektowanego ogrodu, a różnorodnością wielkości, pokrojów i odcieni zieleni
– kontrastują, ale i doskonale współgrają ze stonowanymi, spokojnymi odcieniami barw pojawiającymi się na fasadzie czy w zastosowanych nawierzchniach.
Niesamowita otwartość Inwestorów na ideę „ogród wśród traw” przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. A samo kreowanie tej przestrzeni było czystą przyjemnością.
Mamy nadzieję również, że jeśli nie byliście wcześniej zbyt mocno przekonani do roślin, to może dziś, chociaż trochę, udało nam się Was przekonać ♡.
Dzien dobry, jak dokładnie nazywa się roślina w stalowych donicach przed domem?